Bohdan Hulewicz pochodził z ziemiańskiej rodziny, której majątek znajdował się w Kościankach koło Strzałkowa. Już w latach gimnazjalnych działał w Towarzystwie Tomasza Zana oraz w Związku Młodzieży Polskiej „Zet”.
Był człowiekiem o różnych talentach – studiował filozofię i historię, był wydawcą i redaktorem pisma ekspresjonistycznego „Zdrój”, zdobywał kolejne stopnie i kompetencje wojskowe w armii niemieckiej, a równocześnie był instruktorem Polskich Drużyn Strzeleckich. Podczas pierwszej wojny walczył na froncie zachodnim, był kilka razy ranny, a kiedy wybuchł bunt marynarzy w Kilonii, zdezerterował i na początku listopada 1918 roku przybył do Poznania.
Natychmiast nawiązał kontakt z tajnym rządem polskim ziem zaboru pruskiego, przy którym zaczął organizować wraz z Bronisławem Sikorskim – Sekcję Wojskową Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej. Potem wraz z Mieczysławem Paluchem kierował tzw. sztabem Palucha, który przygotowywał zbrojne wystąpienie przeciwko Niemcom, wbrew ugodowej polityce NRL. Kilka dni później, bo 13 listopada – z Paluchem, Nogajem, Wizą, Andrzejewskim, Śniegockim i oddziałem Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego pod dowództwem Wierzejewskiego - dokonał „zamachu na Ratusz” i przejęcia kontroli nad Wydziałem Wykonawczym Rady Żołnierzy i Robotników w Poznaniu, zostając zastępcą jej przewodniczącego Augusta Twachtmanna.
Dzięki jego operatywności i talentom politycznym w ciągu następnych tygodni udało się Polakom opanować kluczowe instytucje wojskowe i administracyjne, a wszystko to nie pod sztandarami narodowymi, ale pod płaszczykiem wspólnej, polsko-niemieckiej, poznańskiej Rady Robotników i Żołnierzy.Koordynował działania związane z organizowaniem, szkoleniem, wyposażeniem polskich oddziałów powstańczych, które tworzone były udając… niemiecko-polskie oddziały porządkowe – Służba Straży i Bezpieczeństwa.
Po wybuchu walk powstańczych 27 grudnia 1918 roku, starał się koordynować przebieg akcji zbrojnych i działalność rozproszonych oddziałów partyzanckich. W Dowództwie Głównym Sił Zbrojnych byłego zaboru pruskiego, zorganizowanym pospiesznie przez majora Stanisława Taczaka, mianowany został szefem Oddziału Organizacyjnego Sztabu.